A leghatásosabb immunerősítő ételek

Ha szeretnél a lehető legtöbbet tenni a betegségek elkerülése érdekében, akkor a megfelelő higiénia, a rendszeres testmozgás és a nyugodt pihenés mellett a helyes táplálkozásra is oda kell figyelned. Ha ügyelsz arra, hogy mit eszel, nagyobb eséllyel kerülnek el a fertőzések, betegségek. Lássuk, hogyan erősíthetjük immunrendszerünket!

Immunerősítés

Szervezeted természetes ellenálló képességét javíthatod azzal, ha étrended megfelelő mennyiségben tartalmazza az immunrendszered felépítéséhez és aktivitásához szükséges teljes értékű fehérjéket, az ásványi anyagok közül cinket, továbbá egyes vitaminokat (C-, D-, E-vitamin), valamint figyelsz a bevitt folyadék mennyiségére is.

A listánkon szereplő élelmiszerek bevethetők immunerősítésre és betegségek ellen. Nemcsak enyhítik a bakteriális, vírusos megbetegedések tüneteit, de immunerősítő hatásuk a megelőzést is támogatja.

1.Joghurt

Egyre többet hallani a probiotikumokról. A szerepük valóban fontos, hiszen segítenek az emésztőrendszerben található jó baktériumok szaporodásában, és rendszeresen fogyasztva legalább olyan jól erősítik az immunrendszert, mint a különböző vitaminkészítmények. Figyelj arra, hogy  élőflórás joghurtokat emeld le az ABC-ben a polcról!

2. Zab és árpa

Béta-glukán tartalmuknak hála  stimulálják az immunrendszert, így egészséges emberek esetén járványos időszakban védelmet nyújtanak a kórokozók ellen, csökkentik a közösségben összeszedhető betegségek esélyét. (1) A Béta-glukán mikrobaölő és antioxidáns hatású, kutatások szerint nagyobb mértékben, mint az echinacea.

Immunerősítés

3. Fokhagyma

A hagymafélékben, de főként a fokhagymában található vegyületek kiváló vírusölő hatással rendelkeznek. Hatásuk nyersen a legerősebb. Ha túl intenzívnek találod a vörös- és a lilahagyma ízét, akkor válaszd a póréhagymát, újhagymát. Belekeverheted a levesedbe, megszórhatod vele a salátádat, és a jó öreg foghagymás pirítóst is beépítheted étrendedbe. A fokhagymában található allicin sikeresen veszi fel a harcot a baktériumokkal és fertőzésekkel.

4. Tea

A fekete tea polifenolokat és flavonoidokat tartalmaz, melyek harcolnak a betegségek ellen, ezért nagyon hatékony immunerősítő. A zöld-és a feketeteában lévő L-theanin aminosav is áldásos hatással van immunrendszerünkre. A Harvard egyetem kutatása szerint azoknak, akik két héten át napi 5 csésze fekete teát ittak, tízszer annyi vírusellenes interferon képződött a vérükben, mint akik ugyanennyi placebo forró italt ittak.

5. Tengeri herkentyűk

Szeléntartalmuk miatt javasolt a rák, az osztriga és a kagyló fogyasztása, mert a szelén szükséges az immunrendszer megfelelő működéséhez.

6. Fűszerek

A fűszerek – mint például a kurkuma, a fahéj, a szegfűszeg vagy a porított gyömbér –  antioxidánsokban gazdag táplálékok, ennek köszönhetően erősítik a szervezet védekezőképességét és gyorsítják a gyógyító-méregtelenítő folyamatokat.

Immunerősítés

7. Sárgarépa

A béta-karotin tartalma miatt hatékonyan véd a légúti fertőzések ellen, ha pedig már megtörtént a baj, segíti a gyorsabb gyógyulást.

8. Tökmag

A tökmag kiváló cinkforrás, ami elengedhetetlen nyomelem az immunrendszer számára. Még az enyhébb cinkhiány is gyengíti a védekezőképességet, ezért figyelj a megfelelő mértékű bevitelre! A tökmagon kívül a tojás, a csicseriborsó és a vörös húsok is tartalmaznak cinket.

9. Paprika

A C-vitamin tartalmával biztosan tisztában vagy, de jó ha tudod, hogy a csípős változata segít a nyák feloldásában, enyhíti a torokfájást és enyhe izzasztó hatással is rendelkezik.

10. Almaecet

Magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma, kiváló méregtelenítő hatású és a torokfájás tüneteit is enyhíti.