Edd magad boldogra!

Közismert, hogy a stresszes, negatív érzésekkel teli időszakokban megváltozik az étvágyunk: van, aki egy falatot sem bír lenyelni, van, aki épp ellenkezőleg, un. stresszevő és mértéktelen habzsolásba kezd.

Azonban nem csak a hangulatunk hat az étvágyunkra, hanem az étkezésünk is befolyásolja az érzéseinket, szorongási szintünket, viselkedésünket. Ezért, ha már úgy érzed, hogy az idegeid pattanásig feszültek, nyomott vagy, rosszkedvű, akkor fogyassz olyan ételeket, melyek boldoggá tesznek! Nem, nem a pizza-fagyi-csoki vigaszra gondolunk, az maximum időszakos tüneti kezelésnek jó, de a következményei miatt nem annyira javallott…  A szervezetet nem a csoki vagy a süti teszi boldoggá, hanem ezeknek az ételeknek bizonyos összetevői. Mutatjuk, melyek azok az ételek, amelyeket érdemes fogyasztanod, ha el akarod kerülni a mélabút!

Kutatások azt bizonyítják, hogy az alábbi tápanyagok segíthetnek a szorongás enyhítésében és a depresszióval is felveszik a harcot:

1. Szerotonin

Tudományos tény, hogy a depresszió kialakulásáért és fennmaradásáért a szerotonin nevű anyag tartós hiánya felelős. A szerotonin erős hangulatszabályozó és elengedhetetlen a nyugodt alváshoz. Ezért fontos, hogy serkentsd ennek az anyagnak a termelődését. A cukor például megdobja a szerotoninszintet, de ha ezt a terápiát hosszan és intenzíven folytatod, a kilóid száma is meglódul, ez pedig nem szokott jó kedvet okozni.  A triptofán pedig egy esszenciális aminosav, amit a szerotonin használ szintetizálás közben. Hiányát gyorsan észreveszed, egyik tünete például, hogy esténként erős vágy gyötör a szénhidrátban gazdag ételek után. Jó hír viszont, hogy a triptofán majdnem minden proteingazdag ételben megtalálható: magok, tofu, sajtok, vörös és fehér húsok, zab, hüvelyesek, banán, tojás, szárnyashúsok, a tejtermékek és például a zöldborsó.

 2. B vitaminok

A B12 vitamin és a B9, a folsav a vörösvértestek képzéséhez szükségesek, amelyek, mint oxigénszállítók fontos részei a mentális egészségének. A B12 vitamint ráadásul szerepet kap a szerotonin képzésben is. A B12 megtalálható a kagylóban, tojásban, tejben, sajtban, vöröshúsokban és a halban is, és ide tartozik a lencse és a már említett zöldborsó. Ezek az ételek folsavat és B12 vitamint tartalmaznak, amely anyagokról már bizonyították, hogy a depressziós betegek szervezetében mindkét vegyület szintje nagyon alacsony szintre esik. Ha tehát ezeket az anyagokat pótoljuk, jó eséllyel javul a kedélyállapotunk is. A zöld színű zöldségek tele vannak folsavval, ilyen például a bab, a lencse, brokkoli és a spenót.

3. Jód

Nagyon fontos ásványi anyag, amely szükséges a pajzsmirigy egészséges működéséhez. Mivel a pajzsmirigy a test szinte minden sejtjét befolyásolja az anyagcsere szabályozásával, ezért a jód mennyisége vagy épp hiánya befolyásolhatja az agy működését, a hangulatot és a koncentrációt is. Az egyik legjobb jódforrás a himalájai kristálysó, mely egyben nagyon egészséges is, hiszen 86 féle ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz. Az áfonya szintén toplistás jódforrás és a tej, a tenger gyümölcsei, a tengeri halak, az aszalt szilva, a tojás, a tejtermékek, a burgonya és az eper is kiválóak ezen ásványi anyag bevitelére.

4. Omega-3 zsírsavak

Szintén hatékony depresszióellenes szerként vethetők be az omega-3 zsírsavak, melyek fő forrásai a tengeri halak és a tenger gyümölcsei, valamint az olajos magvak. Nemcsak a mélabú elűzésében hatékonyak, hanem segítik a koncentrációt is; a magas omega-3 tartalmú ételeket fogyasztó gyerekek jobb teljesítményt nyújtanak az iskolában.

5. Szénhidrátok

Lassan, de biztosan kimennek a divatból: a legtöbb diéta alapja a szénhidrátmentesség. Pedig szervezetünk működéséhez szükség van energiára és a szénhidrátok ezt az energiát biztosítják számunkra, ráadásul stimulálják a boldogsághormon szintjét és segítenek, hogy vidámnak, nyugodtnak érezzük magunkat. Egyél rendszeresen teljes kiőrlésű, barna vagy rozskenyeret, barna rizst, zabkását, édesburgonyát, ezek az élelmiszerek ideálisak szénhidrát tartalékaink feltöltésére.

6. Szilícium

Néhány vitamin és nyomelem hiánya csökkenti immunrendszerünk hatékonyságát, ilyen például a szilícium, ami pótolhatatlan szerepet lát el szervezetünkben. Amellett, hogy fontos építőeleme a csontoknak és kötőszöveteknek, részt vesz az immunfolyamatokban, és szükség van rá az optimális kollagén szintézishez is. Növeli a szövetek rugalmasságát és ellenálló erejét, valamint antioxidáns, sejtvédő és öregedés gátló, épp ezért a szilíciumbevitel elengedhetetlen a bőr megújulásához, az egészséges haj- és körömnövekedéshez is. Hiányában nem hasznosul megfelelően a D-vitamin, a kalcium és a glükózamin. Összefoglalva a szilícium a hosszú távú aktív egészségmegőrzés és vitalitás, valamint az öregedési folyamatok késleltetésének fontos anyaga. Érdemes tehát beszerezned a C-vitamin tartalmú Flexipure Original tablettát, mert a benne lévő bioaktivált szilícium segít, hogy a vitaminok és nyomelemek még gyorsabban és hatékonyabban tudjanak felszívódni szervezetedben.