Nyáron a szőrkérdés előtérbe kerül, hiszen ha jól akarsz mutatni, ilyenkor már nem szkippelheted a szőrtelenítést. Több módszer közül válogathatsz, mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya. Megvizsgáltuk a legnépszerűbbeket, érdemes elolvasni, hogy könnyebben kiválaszthasd a számodra legmegfelelőbb metódust.
Kezdjük az alapokkal!
Bármelyik módszert választod is, fontos, hogy mielőtt belevágnál a nemkívánatos szőrszálak eltávolításába, gondosan tisztítsd meg az adott felületet! Érdemes alaposan átradírozni is, az elhalt hámsejtek eltávolítása érdekében. Ha ezt a lépést kihagyod, akkor a szőrtüszők könnyen begyulladhatnak, ráadásul a hamarabb leszel borostás.
1. Borotva, a nagy klasszikus
A legrégebben használt és legnépszerűbb szőrtelenítő eszköz a borotva.
Előnyei: Olcsó, egyszerű, fájdalommentes, gyors és nem igényel nagy előkészületet.
Hátrányai:
- Egyáltalán nem tartós megoldás, a szőrnövekedés mértékétől függően 1-3 naponta ismételni kell.
- Használatával könnyen szőrtüszőgyulladás alakulhat ki, de ez az esetek többségében megelőzhető a higiéniás szabályok betartásával.
- Mivel a szőrszálak elvékonyodó végét a borotva folyamatosan levágja, így a szőr megerősödik.
Amire figyelned kell:
- Jó, ha tudod, hogy kimondottan ártalmas a bőrnek, ha szárazon borotválod! Érdemes inkább fürdés után/közben végezni.
- Csak óvatosan, nagyon könnyű megvágni magadat a használata közben.
2. Gyantázás
Szó szerint gyökerestől távolítja el a problémát, vagyis a szőrt. Hatékony alkalmazásához a szőrszálaknak minimum 4 mm hosszúnak kell lenniük.
Előnyei:
- Tartós megoldás, és ha kozmetikus végzi, akkor garantáltan tükörsima, szőrtelen bőrrel fogsz tőle távozni. Az otthoni gyantázás már más kérdés, hiszen nem látod, és nem éred el jól egyes bőrfelületeidet, így nem tudsz olyan hatékony lenni, mint a szakember.
- A szőrszálak nem szúrósan nőnek vissza, hanem fokozatosan, ráadásul gyakorta gyengébben.
Hátrányai:
- Fájdalmas, különösen az első alkalommal.
- A 4 mm-es szőrhossz eléréséig ki kell bírnod a pár napos átmeneti időszakot.
- Gyantázás után gyakran előforduló probléma a szőrbenövés. Ez hámlasztó tusfürdő, vagy bőrradír rendszeres használatával megelőzhető.
- A legkevésbé praktikus otthoni módszer, mert időigényes, nagyon nehéz tökéletes eredményt elérni vele és a saját fájdalomérzeted egészséges határt szab az alkalmazásának.
Amire figyelned kell:
A gyantát mindig a szőrszálak növekedésével megegyező irányban vidd fel a bőrre, és azzal ellentétesen húzd le. Ha otthon vágsz bele, akkor inkább hideggyanta csíkokat válassz, mert a meleg gyantával könnyen begyűjthetsz némi égési sérülést. Azt javasoljuk, hogy bikinivonal gyantázását mindenképpen bízd szakemberre, mert egyrészt ez a terület nehezen elérhető, másrészt, ha nem vagy mazochista, akkor tutira nem tudod befejezni a műveletet.
3. Szőrtelenítő krémek
A bőr felszínén kémiailag oldják fel a szőrszálakat, sőt egy milliméterrel a bőrfelszín alá is képesek behatolni.
Előnyei:
- Használatuk gyors és fájdalommentes.
- Tartósabb, mint a borotválás, a kezelést követően egyéntől függően 3-6 nap múlva jelennek meg újra az első szőrszálak.
Hátrányai:
- A szőrtelenítő krémek vegyi anyag tartalma nagyon magas, ezért csak kényszerhelyzetben javasoljuk az alkalmazásukat.
- A bőr és a szőr kémiailag hasonló összetételű, ezért nem csoda, hogy a szőrellenes készítmények a bőrre is negatívan hathatnak: könnyen kialakulhat irritáció a bőrön, sőt az érzékenyebb területeken komolyabb bőrgyulladásokat is előidézhetnek.
Amire figyelned kell:
- Mindenképpen teszteld egy kis bőrfelületen, mielőtt belefognál egy teljes szőrtelenítésbe! Amennyiben 24 órán belül nem tapasztalsz irritációt vagy allergiás reakciót, csak akkor alkalmazd nagyobb területen.
- Semmiképpen se használd az intim testrészen!
- Nem vihető fel anyajegyekre, pattanásos, irritált, napégett vagy gyulladt bőrfelületre.
4. Epilálás
A gyantázáshoz hasonlóan kitépi a szőrszálakat, száz apró csipeszként húzza ki őket a bőrből. Tartós, hetekig biztosan nem kell a szőrtelenítéssel bajlódni. Sokféle epilátor készülék létezik, van olyan például, amely zuhany alatt is használható, és van, amelyik hűti a bőrfelületet az epilálás során. Használatuk elsősorban a láb szőrtelenítésére javasolt, de van már olyan is, amelyeknek az epiláló felülete csökkenthető, így alkalmas bikinivonalra és hónaljra is.
Előnyei:
- Tartós eredmény érhető el vele, a bőr akár 4 hétig is szőrtelen és sima maradhat.
Hátrányai:
- Míg a gyantázás csak pár másodperces kellemetlenséggel jár, addig az epilálás hosszabb folyamat.
- Ennek a szőrtelenítő módszernek gyakori velejárója a szőrbenövés, ennek elkerülése érdekében használd rendszeresen a BABÉ Stop Akn Mélytisztító Gélt, amely hámlasztással segít megakadályozni a pórusok elzáródását, szabályozza a faggyútermelést és aktív összetevői segítik meggátolni a baktériumok szaporodását.
Amire figyelned kell:
- A készüléket merőlegesen tartva használd, így gyorsan eltávolíthatóak a szőrszálak.
- Ugyanúgy, ahogy a borotválásnál, az epilálást is érdemes fürdés után végezni, mert megkönnyíti a műveletet a bőr meleg vízzel való felpuhítása.
- Rendszeresen fertőtlenítsd a készüléket és ne add kölcsön senkinek.
- Gyantázás és epilálás után közvetlenül ne mosd le a szőrtelenített testrészt, a vízzel ugyanis baktériumokat juttathatsz a szőrtüszőkbe és a bőr esetleges mikrosérüléseibe!
Bármelyik módszert választod is, miután végeztél a nem kívánt szőrszálak eltávolításával mindenféleképpen hidratáld bőrödet! Ehhez a legjobb választás a BABÉ Aloe Gél, mely segít megnyugtatni az irritált bőrt, enyhíti a kipirosodást, pattogzást, viszkető érzést és intenzíven ápolja a bőrt.