Elindult a suli és vele együtt az anyukák mindennapi küzdelme azért, hogy olyan tízórait és uzsonnát csomagoljanak a gyerekeknek, mely egyszerre egészséges, tápláló és ízletes. Ehhez adunk most ötleteket!
Ha nem akarsz az iskolai büfé kívánatos, de nem a reformtáplálkozásról szóló kínálatára hagyatkozni, akkor muszáj nap, mint nap a többi teendőd mellett erre is időt szakítanod. Megéri a fáradtságot, hogy gyerkőcöd elegendő mennyiségű vitaminban, fehérjében és szacharidokban gazdag egészséges ételt vigyen magával!
1.A jó öreg szendvics
A nagy klasszikus a szendvics, és ha figyelsz arra, miből készül, minden benne van, amire egy fejlődő szervezetnek szüksége van. Lehetőleg adalékmentes, kovászos kenyeret, pékárut válasz a szendvics alapjának, jó minőségű felvágottal, zöldéggel, sajttal gazdagítva. Kerülhetnek bele zöldségkrémek (pl. padlizsán, cukkini, lencse, humusz), krémsajt, tojásszeletek is. Ha unalmasnak érzed a szendvics vonalat, akkor jöhet a tortilla tekercs, ami szintén számtalan változatos finomságot rejthet. A tortilla alapot is odafigyelve válaszd ki, mert sok márkában rengeteg adalékanyag található! Házilag is elkészíthetsz egyszerre akár nagyobb adagot is, hiszen hűtve sokáig eláll!
2. Laktató nasik
A nasikat minden gyerek imádja, és viszonylag kis idő ráfordítással egészséges, házi készítésű csemegékkel indíthatod útnak gyermekedet. Az sem utolsó szempont, hogy nem kell emiatt hajnalban kelned, hiszen előző este is elkészítheted ezeket a finomságokat!
Ilyen például a muffin (gyümölcsökkel, mézzel, zabliszttel, chia maggal – csak a fantáziád szab határt), a sajtos rúd (sok sajttal, kevés liszttel elkészítve), a házi müzliszelet (sok recept kering az interneten, válaszd az ízléseteknek leginkább megfelelőt) vagy a banános palacsinta, melyet készíthetsz frissen is, de akár előző este is. Garantáltan népszerű lesz! Az elkészítése fölöttébb egyszerű, kezdő konyhatündéreknek is ajánljuk: 2 nagyobb banánt törj össze villával, majd keverj hozzá 2 tojást és 4-6 dkg zabpehelylisztet, keverd habosra és már sütheted is! Kevés olajon pici palacsintákat süss, mert úgy könnyebb lesz megfordítani! Az uzsonnás dobozba téve feltornyozhatod, rakhatsz közéjük (de adhatod mellé kis dobozban is) lekvárt, gyümölcsöt, kókuszkrémet.
3. Gyümölcsjoghurt
Tudtad? A kalcium csontokba való beépülése nagyjából 25 éves korban befejeződik, ezért fontos a gyerekek kalciumban dús táplálkozása. A natúr, zsírszegény joghurt az egyik top kalciumforrás, ráadásul a jó minőségű joghurt pre- és probiotikum tartalma miatt alkalmas a hasznos mikroorganizmusok visszatelepítésére, valamint fokozza ezek termelődését is. Turbózd fel otthon gyermeked kedvenceivel! Kerülhet bele gyümölcspép, gyümölcsdarabok, zabpehely, házi granola, egy kevés méz, egy késhegynyi fahéj és olajos magvak. A mandula nemcsak finom, hanem erősíti a memóriát is, ráadásul szuper kalciumforrás, emellett rostban és E-vitaminban is gazdag.
4. Kása – nemcsak zabpehelyből
Sokak kedvenc reggeli étele dobozolva könnyen szállítható, így bátran csomagolj gyermekednek az iskolába zabból, hajdinából, tönkölybúzából vagy rozspehelyből készült kását. A zab kiváló rost- és szénhidrátforrás és fontos vitaminok és ásványi anyagok találhatók benne. Ízesítheted gyümölcsökkel, és magvakkal is, no és jól áll neki a fahéj is. Az édesítéséhez használj mézet! Öt perc alatt megfő és előző nap is elkészítheted.
Az otthon készült tízóraik nagy előnye – amellett, hogy egészségesebb, mint egy pogi a büféből – hogy a csemete ízlése és szükségletei szerint készítheted el. Szuper dolog, ha bevonod gyermeked az ételek elkészítésébe, hiszen ezáltal önállóságra neveled, megismerteted őt az egészséges táplálkozás alapjaival, ráadásul azt a tízórait, aminek elkészítésében ő is részt vesz, biztosan jobban értékel majd.